Neurofibromatozis II okozta siketség rehabilitációja agytörzsi implantációval
Sziklai I.a, Szilvássy J.a, Sziklainé Héjja M.b, Glaub T.d , Csécsei Gy.c
aDebreceni Egyetem, Orvos- és Egészségtudományi Centrum, Fül-Orr-Gége Klinika,bNeurológiai Klinika, cIdegsebészeti Klinika, dPszichiátiai Klinika
A neurofibronmatozis II (NF-II) kétoldali ponto-cerebellaris elôfordulása esetén teljes siketséget okoz. A hallás rehabilitáció lehetséges módja az agytörzsi implantáció, mivel maga a hallóideg károsodik. Az implantátum elektródáit a nucleus cochlearis felszínére kell erôsíteni.
Az implantátum beültetés a daganat eltávolítása után történik. A preoperatív vizsgálati protokoll: koponya MRI, a rutin audiológiai vizsgálatok mellett promontorium teszt, pszichológiai vizsgálat, logopédiai vizsgálat. Az intraoperatív vizsgálatok a n. facialis, a n. glossopharyngeus és a n. cochlearis mûködésének folyamatos elektrofiziológiai monitorizlását jelentik (ingerküszöb, ingerületvezetés, refrakteritás) számítógéppel programozott ingerlési elrendezésben. Betegünk 20 éves fiatalasszony, akinek NF-II recidiva miatt vált szükségessé a reoperáció, melynek során együlésben történt az agytörzsi implantátum (Nucleus ABI 24M) behelyezése a IV. agykamra recessus lateralisába.
A postoperatív ellenôrzés szabad hangtér küszöb audiometriával valamint az egyes csatornák hangmagasság és küszöb érzékenység beállításával és a kognitív akusztikusan kiváltott válasz potenciálok közül a P300 mérésével történt.
A készülék bekapcsolásakor 19, az elsô küszöb beállításkor 21 (azaz mindegyik) csatorna közvetített. Mindegyik csatorna széles dinamika tartománnyal mûködik. A mûtét után fél évvel szabad hangteres küszöb audiometriával 125-8000 Hz-ig 50 dB nagyothallásnak megfelelô küszöböt regisztráltunk. A beteg függôvé vált készülékétôl és ébrenléti óráiban mindig bekapcsolva tartja. Életminôsége jelentôsen javult. |