RITKÁK Blog

Belépés Adminisztrátoroknak

BELÉPÉS

NF Hungary Intranet

Publikációk‎ > ‎

PLEXUSKÁROSODÁSOK

A brachialis és a lumbosacralis plexus károsodásai a megfelelő végtagban kevert motoros és sensoros tüneteket okoznak. A tünetek eloszlása nem felel meg gyöki, vagy ideg ellátási területnek. A felső brachialis plexus laesiókban a váll érintett, az alsó plexus brachialis laesiókban pedig a kéz. Csecsemőknél a születés közbeni vongálás okozhat plexus károsodást; felnőttkorban pedig trauma, vagy metastasis (típusosan mell- vagy tüdőrák plexus brachialis laesiót okozhat, intestinalis vagy genitourinaris tumor pedig lumbosacralis plexus laesiót). Ha a plexus belekerült a besugarazás területébe (pl. mellrák esetén), a plexus laesiót a kialakuló fibrosis is okozhatja. Diabeteses betegekben fájdalmas felső lumbalis plexus laesio fogyás kapcsán jelentkezhet. A lumbosacralis plexust nyomhatja haematoma, elsősorban anticoagulált betegekben. Néha neurofibromatosis involválja az idegfonatot (lásd alább).

 

Acut brachialis neuritis (neuralgiás amyotrophia) főleg férfiakban fordul elő, elsősorban fiatal felnőttkorban, de tulajdonképpen bármely életkorban kialakulhat. Oka ismeretlen, vírusos vagy immunológiai gyulladásos folyamatot feltételeznek. Supraclavicularisan fájdalom, gyengeség jelentkezik, a reflexek renyhévé válnak, a plexus brachialis ellátási területén pedig enyhe érzészavar észlelhető. Súlyos gyengeség alakul ki 3-10 napon belül, ami néhány hónap alatt regrediál. Az esetek 2/3-ában a felső plexus, azaz a proximalis izmok érintettek.

 

Diagnózis és kezelés

 

EMG és ENG segít a laesio lokalizálásában. Az érintett regióban a sensoros idegek akciós potenciáljának amplitúdója csökkenhet, esetleg el is tűnhet, a beidegzett izmokban denervatio alakulhat ki. A brachialis és lumbosacralis plexus CT vagy MRI vizsgálata segít a daganatos terime, ill. vérzés felismerésében. Az MRI-n, vagy a myelogrammon látszik, ha a daganat beterjed az epiduralis térbe. A plexus brachialis metastaticus elváltozásaiban a nervus medianus ingerlése után a kiváltott válaszban az Erb pont potenciál késlekedése mutatkozhat.

 

Az idegkárosodás helye azonosítható a Tinel-jel alapján, ez distalisan az ideg ellátási területében jelentkező paraesthesia, amit a compressio helyének kopogtatásával lehet kiváltani. A corticosteroidoknak nincs igazoltan jó hatása az acut brachialis neuritisben. Sérülések, haematomák, benignus és metastaticus daganatok esetén műtét indikált. A metastasisokat besugarazással és/vagy chemotherapiával kell kezelni. Diabeteses plexus érintettség esetén a vércukor pontos beállítása segíthet.