Keresés

Vizsgálatok

Komputertomográfia (CT)

Általános tudnivalók

A komputertomográfia (a gyakorlatban csak CT-nek mondják, rövidítése a computertomography angol szóból ered) olyan összetett, röntgensugarat és a komputertechnikát felhasználó képalkotó módszer, amelynek segítségével a testünk belsejérõl bárhonnan és bármilyen mélységben készíthetõk metszeti képek. A gyakorlatban valamennyi szerv-szervrendszer diagnosztikájában használatos, olyan esetekben, amikor más módszerrel nem állapítható meg a pontos diagnózis, illetve az pontosításra szorul.

A vizsgálat leírása

Képalkotó vizsgáló módszer, amellyel a testünk belsejének bármelyik részérõl készíthetõk képek.
A CT röntgensugárral és komputertechnikával dolgozik. A vizsgálat általában 30-60 percig tart és egyáltalán nem okoz fájdalmat. Ha a vizsgálathoz kontrasztanyag intravénás beadása szükséges, akkor csak az injekció szúrását érzi majd.
A CT vizsgáló eljárás, kezelést, gyógyszer bejuttatását a szervezetbe nem jelenti.A vizsgálat nem invazív, veszélye vagy utókövetkezménye nincs, de némi röntgensugár terhelést jelent.
A komputertomográf egy elég nagy berendezés. A betegnek fel kell feküdnie a vizsgálóasztalra, majd ezzel együtt betolják a gép belsejébe. A vizsgálat során végig mozdulatlannak kell maradnia. Ha a fejét vizsgálják, azt rögzíteni fogják, hogy véletlenül se tudjon elmozdulni.
Gyakran elõfordul, hogy a vizsgálat során a kar vénájába kontrasztanyagot adnak be.
Szükséges elõkészületekMondja el az orvosnak, hogy ha bezárt helyen félelmet szokott érezni (klausztrofóbia). Ilyen esetben enyhe nyugtatószert kap, ami oldja a szorongást. Ha a vizsgálathoz szedatívumot kapott, utána vigye haza valaki autóval, mert aznap nem vezethet.
Feltétlenül említse meg az orvosnak, ha allergiás valamilyen gyógyszerre, vagy bármi másra, különösen jódtartalmú vegyületekre, mert elõfordul, hogy a vizsgálat alatt jódtartalmú kontrasztanyagot adnak be.
Ezen kívül a vizsgálat nem kíván speciális elõkészületeket. Nem kell diétázi és a szokásos gyógyszereit is beszedheti, hacsak az orvos másként nem rendeli.

A vizsgálat értékelése, eredményei

A CT olyan vizsgálati eljárás, amely képes nagyon pontos és nagy felbontású képet adni bármelyik szervrõl. Olyan esetekben is eredményesen használható, ahol más vizsgálati módszerek nem túl sikeresek Kiváló képességei miatt nagy segítséget jelent a betegségek felderítésében és a pontos diagnózis megállapításában.

Lehetséges komplikációk és szövõdmények

A vizsgálatnak nincsenek kellemtlen utóhatásai. Ritkán komplikációkat okozhat, ha a beteg érzékeny a kontrasztanyagra, ezért, ha errõl tudomása van mindig szóljon az orvosnak.
Mivel a komputertomográf röntgensugárral dolgozik, nem teljesen ártalmatlan.




Mágneses rezonancia vizsgálat (MRI)

Általános tudnivalók

Az MRI (az angol magnetic resonance imaging kifejezés rövidítése) különleges és bonyolult képalkotó eljárás, amelynek segítségével a belső szervek leképezhetők.

A vizsgálat leírása

Az MRI olyan képalkotó módszer, amellyel képek készíthetők a belső szervekről.
Bármely szerv szerkezeti elváltozásának vizsgálatára alkalmas.
A vizsgálat, testünk természetes mágneses tényezőit felhasználva, hatalmas külső mágnes segítségével történik. Pontosabban a beteget elektromágneses térbe helyezik, ami a test atommagjait rezgésre kényszeríti, amelyek így jellegzetes jeleket adnak. Ezeket a jeleket a gép átalakítja és háromdimenziós kép formájában jeleníti meg. Mialatt a készülék elkészíti a felvételeket, Ön csak kényelmesen pihen a vizsgáló fülkében. Mindez körülbelül 45-90 percet vesz igénybe, és teljesen fájdalommentes. Egyetlen hátránya, hogy a páciensnek egy viszonylag szűk térben kell feküdnie, ami egyesekben bezártságérzetet kelthet.
A MRI-vizsgálat nem használ röntgensugarakat és semmiféle gyógyszert nem juttatnak a szervezetbe.
Először megkérik majd, hogy vegyen fel kórházi ruhát magára, vegye le az óráját, az ékszereit vagy bármilyen egyéb fémtárgyat magáról.
Ezután le kell feküdni a vizsgáló ágyra, helyezze el a karjait maga mellé, a fejét erre a célra készült tartóba kell helyeznie. Ha hosszú hajat hord, akkor kendőbe fogják bekötni.
Fej és nyak vizsgálatához, először ezeket a testrészeit helyezik el a készülékben. A vizsgálat alatt normálisan lélegezhet, de mozdulatlanul kell maradnia. Amikor a vizsgálat elkezdődik, a vizsgálóágy belesüllyed a hatalmas mágneses térbe. Ne ijedjen meg, a vizsgálat alatt különös gépzörejek hallhatók.
Ha fél vagy szorongást érez, mikrofonon keresztül beszélhet az asszisztenssel. A legtöbb vizsgáló helység TV-kamerával is fel van szerelve, így a vizsgálatot végző személyzet jól láthatja Önt. Valami megoldás mindig található az Ön megnyugtatására.

Szükséges előkészületek

Jelezze az orvosnak, hogy ha van valamilyen fém a szervezetében.
Mondja el az orvosnak, hogy ha bezárt helyen félelmet szokott érezni (klausztrofóbia). Ilyenkor enyhe nyugtatószert adnak, ami oldja a szorongást.
Ha a vizsgálathoz szedatívumot (nyugtató hatású gyógyszert) kap, akkor ne üljön a volán mögé.
A vizsgálat előtt normálisan táplálkozhat.
Hacsak az orvos másképp nem rendeli, nyugodtan szedje be a szokásos gyógyszereit.

A vizsgálat értékelése, eredményei

Az MRI igen részletes és pontos képet ad az emberi szervezet bármely szervéről. Igen eredményesen használható a kóros elváltozások felderítésében és a pontos diagnózis megállapításában.
Mivel sajnos mind a műszer, mind a vizsgálat elég drága, nem minden kórházban tudják elvégezni. Ezért előzetes időpontegyeztetés után lehet csak elvégezni a vizsgálatot.

Lehetséges komplikációk és szövődmények

Az MRI-vizsgálatnak nincsen utóhatása. Ugyanúgy fogja magát érezni, mint korábban, a vizsgálat előtt.
Az elkészült felvételek minőségét rögtön a vizsgálat után kiértékelik, és ha kiegészítő felvételekre van szükség, a vizsgálatot folytatják.
 
TÁJÉKOZTATÓ

Betegek és hozzátartozóik részére
I.    Általános tudnivalók:
Önnél MR vizsgálat fog történni kezelőorvosa javaslata alapján. Szeretnénk tájékoztatni Önt a vizsgálat menetéről, annak fontos feltételeiről.
Mindenekelőtt nyomatékosan felhívjuk a figyelmét, ha Önnek szívritmus szabályozója, (pacemaker-e) van, azt feltétlenül jelezze felvételkor, mivel ez esetben a vizsgálat nem végezhető el.

Az MR vizsgálat várható időtartama kb.20-30 perc. A diagnosztikai központok nagy betegforgalma miatt elképzelhető, hogy Önnek várakoznia kell. A betegeket nem érkezési sorrendben vizsgálják. Az akutan érkező, súlyos állapotú betegek soronkívüliséget élveznek.  Jelentősen segíti a vizsgálatot, ha Ön a várakozás ideje alatt tájékozódik és felkészül a következőkben leírtaknak megfelelően.
II.    Vizsgálat előtti teendők:
Kérjük, gondolja végig, van-e a testében valamilyen beépített fémtárgy: protézis, klipsz, nagyméretű, beépített fogpótlás! Ha igen, jelezze ezt az asszisztensnek!
A vizsgálat során a testén nem lehet semmilyen fémtárgy! Ékszereit, óráját vegye le, majd ezeket biztonságosan helyezze el a rendelkezésére bocsájtott öltözőben.
Kérem, figyelmesen vizsgálja meg, hogy ruházatának van-e fém része: gomb, zippzár, csat, öv, merevítés. Maradt-e a zsebében kulcs, pénzérme, fémtárgy. Ha igen, ezeket is kérem helyezze el az öltözőben. Kivehető fogpótlását a vizsgálat előtt helyezze el ruhájában, táskájában.
Ha az Ön arcán valamilyen fémtartalmú szépítöszer, (csillámporos szemhéjfesték, púder
stb.) a hajában fémcsat van azokat feltétlenül távolítsa el még a vizsgálóhelyiségbe való
bemenetel előtt.
Ha esetleg van Önnél mágneskártya, (hitelkártya, telefonkártya stb.) mobiltelefon, ezt
mindenképpen hagyja az öltözőben, ne vigye be a vizsgáló helységbe, mert az erős
mágneses tér használhatatlanná teszi.

III. A vizsgálat menete:
A vizsgálatra egy asszisztens név szerint szólítja. Kérjük, ismerkedjen meg vele, viselkedjen bizalommal iránta, hiszen a vizsgálat során Ö lesz a közvetlen kapcsolata és segítője.
A vizsgálat megkezdése előtt lehetőség nyílik arra, hogy a vizsgálattal kapcsolatban felmerülő kérdéseire szóban is tájékoztatást kérjen az asszisztenstől, vagy szükség esetén az orvostól.
Az MR vizsgálat teljesen veszélytelen, biológiailag káros hatása a mai napig nem ismert. Önnek mozdulatlanul kell feküdnie. Ha Ön tud arról, hogy bezártság érzése ( klausztrofóbiája) van, ezt minden képen mondja el az asszisztensnek. A vizsgálat ideje alatt zakatolást fog hallani. Mindezen kellemetlenségek ellenére nagyon kérjük, hogy nyugodtan, lazán feküdjön, ne mozogjon, nyugodtan, egyenletesen lélegezzen és ha lehetséges a pislogást is kerülje. Amennyiben úgy érzi. hogy nem bírja a vizsgálatot a megbeszéltek szerint jelezze. Ekkor a vizsgálatot felfüggesztik. Speciális vizsgálat esetén EKG. Vezérlést alkalmaznak (szív vizsgálatok, mellkasi vizsgálatok).
IV. Kontrasztanyag alkalmazása:
Az Ön betegsége szükségessé teheti, hogy a vizsgálat során intravénás módon paramagnetikus kontrasztanyagot kapjon. A kontrasztanyag láthatóvá tesz számos olyan elváltozást, amely a natív vizsgálat során nem ábrázolódik. Kérjük, ha bármilyen gyógyszer érzékenységről tud, feltétlenül jelezze azt a vizsgálat előtt az asszisztensnek!
Az intravénás kontrasztanyag alkalmazása után helyi és általános szövődmények léphetnek fel. A helyi szövődmények a beszúrás helyén vérömleny, duzzanat, bőrpír formájában jelentkezhetnek, rövid idejű borogatással megszüntethetők.
A helyi szövődmények területén bőr alatti elszíneződés maradhat több napig, amely spontán gyógyul. Az elszíneződést enyhe fájdalom kísérheti. Ritkán helyileg visszérgyulladás léphet fel, mely megfelelő gyógyszeres kezelésre maradéktalanul gyógyul.

Az általános szövődmények lehetnek enyhe és súlyos fokúak.
Az enyhe szövődmények a következők: enyhe bőrkiütés, bőrpirosság, bőrviszketés, szívdobogásérzés. Ezen tünetek múló jellegűek, spontán rendeződnek.
A súlyos szövődmények az előbb felsorolt bőrjelenségek fokozott megjelenése mellett bőrduzzadás, garat-és gégeduzzadás, fulladásérzés, szapora szívdobogás, verejtékezés, vérnyomás csökkenés, ájulásérzés megjelenéséből állnak. Ezen tünetek az intravénás adagolás során azonnal jelentkeznek, és megfelelő ellengyógyszer alkalmazásával azonnal elháríthatok.
Nagyon ritkán kerül sor ún. Anaphilaxiás (túlérzékenységi) shockos állapot kialakulására, melynek elhárítására az intézetek felszereltek és felkészültek.
Ezért nyomatékosan kérjük, hogy ha bármit észlel a kontrasztanyag adása közben vagy utána, azonnal jelezze.
Ritkán, emésztőrendszer vizsgálatánál paramagnetikus kontrasztanyag szájon keresztül adására is sor kerül, mely alkalmazása semmiféle veszéllyel, szövődménnyel nem jár.
V. Altatás:
Csecsemő és gyermekkorba, ritkán felnőttkorban a vizsgálatot intravénásán alkalmazott altatásban végzik. Az altatást aneszteziológus szakorvos végzi, aki az altarásról részletes tájékoztatást ad a hozzátartozók részére, egyben beleegyezését és hozzájárulását dokumentálja.
VI. Vizsgálat utáni teendők:

A vizsgálat befejezése után a várakozóban foglaljon helyet, majd 5-10 perc múlva távozhat. Tájékoztatást kap arról, hogy mily módon kapja meg Ön vagy az Ön kezelőorvosa a vizsgálati eredményt és a leleteket.
Kérjük, hogy a leleteket a saját érdekében őrizze meg, és egy esetleges újabb vizsgálatnál vigye magával.



Aneszteziológiai  tájékoztató
/Általános nem csak MR-re!/
Kedves Szülők!
A gyermeküket megvizsgáló orvos úgy döntött, hogy nála olyan beavatkozásra van szükség, amelyhez altatás/érzéstelenítés szükséges. Kérjük, olvassák figyelmesen végig ezt a tájékoztatót és bármilyen további kérdéseiket, beszéljék meg az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Osztály Önöket tájékoztató orvosával.
A műtét, beavatkozás előtt az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Osztály egyik orvosa kikérdezi Önöket gyermekük és családjuk belgyógyászati, sebészeti betegségeiről, az aneszteziológiai és gyógyszeres előzményekről, majd megvizsgálja gyermeküket és esetleg kiegészítő vizsgálatokat rendel el. Az Önök és legfőképpen gyermekük érdeke, hogy a feltett kérdésekre a legjobb tudásuk alapján, őszintén válaszoljanak, segítve az orvost a legmegfelelőbb altatás/érzéstelenítés kiválasztásában. Ezt követően, a beszélgetésen résztvevő szülők közül valamelyiküknek alá kell írnia, hogy a közösen megbeszélt altatás/érzéstelenítés elvégzésébe beleegyeznek.
Bizonyos állapotok fennállása esetén gyermekük nincsen a tervezett altatásra/érzéstelenítésre alkalmas állapotban. Ezek a következők: heveny lázas megbetegedés és az azt követő egy hét, ha gyermekük fertőző beteggel érintkezett, fogamzóképes korú leány esetén a menstruáció ideje, valamint az azt megelőző két-három nap. A fentieket gyermekük érdekében kérjük, feltétlenül jelezzék!
Az altatás/érzéstelenítés szempontjából minden gyermek a műtét napján, hajnali 3 óráig ehet és ihat mindent. Az egy évnél fiatalabb gyermekek reggel 7 óráig ihatnak teát és vizet. Az 1 évnél idősebb gyermekek csak reggel 6 óráig ihatnak teát vagy vizet. Ez azéit fontos, mert így kisebb lesz annak az esélye, hogy gyermekük az altatás alatt hányjon és a hányadék a tüdejébe kerülhessen,, ami súlyos komplikációkhoz vezethet. Kérjük, hogy semmilyen körülmények között ne hallgassák el, ha gyermekük a megadott időn belül mégis valamit fogyasztott. Ha a műtét napján a sebészi beavatkozás időpontja kitolódik, az aneszteziológus orvos a műtét előtt, a kiszáradás megakadályozására infúziót fog rendelni gyermeke számára.
Mi az anesztézia?
Az anesztézia a fájdalom, és mási érzékelések gátlását jelenti. Bizonyos módszerek használata esetén az öntudat megmaradhat. Az anesztézia két nagy csoportba osztható:
1.    Általános érzéstelenítés (altatás)
a.)   Belégzett gyógyszerrel kezdődő altatás
Gyermekkorban általában oxigénnel kevert altatógáz belélegeztetése az első lépés, egy a száj elé helyezett maszkon át. Miután gyermeke már elég mélyen alszik, hogy a tűszúrás ne fájjon, a vénájába kis kanült helyezünk. Ezen keresztül adagoljuk a gyermeke súlyának megfelelően kiszámított mély, fájdalommentes alvást biztosító gyógyszereket. Ezek után gyermeke már egyáltalán nem érzékel semmit. A diagnosztikus/műtéti beavatkozásnak megfelelően az izmokat is ellazítjuk, majd arc-, gégemaszkon, vagy a légcsőbe vezetett tubuson át kapja gyermeke a levegőt. A beavatkozás/műtét alatt folyamatosan adagoljuk az altatógázt és szükség szerint ismételjük a fájdalomcsillapító és/vagy izomlazító gyógyszerek adagolását..
b.)  Intravénás gyógyszerrel kezdődő altatás
Jól együttműködő, nagyobb gyermek esetén (a kézfej bőrének krémmel történő érzéstelenítése után) rögtön vénás kanul behelyezésével és oxigén adásával kezdjük az altatást. Ezt követően adagoljuk a gyermeke súlyának megfelelően kiszámított mély, fájdalommentes alvást biztosító gyógyszereket. Innentől az altatás folyamata mindenben megegyezik a fentiekben részletezettel.

2.    Regionális érzéstelenítés
A műtét alatti és utáni fájdalomcsillapítás biztosításához
A műtét utáni fájdalomcsillapítás biztosításához az általános érzéstelenítést lehetőség szerint regionális (gerincközeli vagy vezetéses, helyi) érzéstelenítéssel egészítjük ki. Ez a műtéti beavatkozás alatt is csökkenti az egyéb fájdalomcsillapítók szükségességét, hiszen ezt még a műtéti beavatkozás előtt végezzük el.
A fájdalomcsillapító gyógyszert a műtéti területet ellátó ideg(ek) vagy a gerincvelő közelébe fecskendezzük be, így érzéstelenítve a test azon területét, ahol a műtétet végrehajtják. Az érzéstelenítést alvó állapotban végezzük el és az altatást a műtéti beavatkozás teljes időtartama alatt fenntartjuk. A regionális érzéstelenítés leggyakoribb formái:
Spinális érzéstelenítésnél a gyógyszert a gerincvelői folyadékba adjuk.
Epidurális érzéstelenítéskor a fájdalomcsillapítót a gerincvelőt körülvevő térbe juttatjuk a keresztcsont,
a derék vagy a bordaív magasságában.
Vezetéses vagy helyi érzéstelenítésnél a gyógyszert a műtéti területet ellátó ideg közelébe
fecskendezzük.
Érzéstelenítést különleges esetben, vagy a gyermek kívánságára szerint végezhetünk éber vagy kábult állapotban. Gyermeke az érzéstelenítés miatt nem erezz fájdalmat, és ez a műtétet követő néhány órában is így marad. A kábult, de nem alvó állapot a beavatkozás időtartama alatt is biztosítja, hogy gyermeke nem fog emlékezni a történtekre.
Ki végzi az altatást?
Közösen a klinika aneszteziológiai és intenzív terápiás osztályának orvosa, és szakasszisztense.
Mi fog történni?
A BEAVATKOZÁS/MÜTÉT ELŐTT:
A diagnosztikus vagy sebészi beavatkozás napján, annak kezdete előtt fél-egy órával a hat hónaposnál idősebb gyerekek nyugtatót kapnak, hogy a műtőbe vitelkor nyugodtak legyenek, ne szorongjanak. Gyermekük ettől nem fog elaludni, de nem fog emlékezni arra, hogy "ágyában -a műtőbe szállítjuk. Önök a műtő ajtajáig kísérhetik el gyermeküket, majd kérjük, hogy a továbbiakban a kórtermekben várakozzanak.
A műtőben az altatás megkezdése előtt helyezzük fel azokat az érzékelőket, amelyek folyamatosan mérik a vérnyomást, a pulzusszámot, a vér oxigén telítettségét és egyéb életfunkciókat. Ezután az altatóorvossal megbeszélt érzéstelenítést a fent leírtaknak megfelelően végezzük. Majd infúziót kötünk be. mely a műtét teljes időtartama alatt folyik. Ezután de még a műtét kezdete előtt elvégezzük a szülővel korábban egyeztetett regionális érzéstelenítést, hogy annak hatása már a műtét ideje alatt érvényesüljön és a műtét utáni időszakban is tartson.
A BEAVATKOZÁS/MŰTÉT ALATT:
Az aneszteziológus a műtét ideje alatt folyamatosan figyeli gyermekét, észleli a változásokat, ellenőrzi az érzéstelenséget (fájdalommentesség, tudatkiesés) és megtesz mindent annak érdekében, hogy gyermekük biztonságban legyen.
A BEAVATKOZÁS/MŰTÉT UTÁN:
A gyermeke a műtő területén lévő ébredő helyiségben marad mindaddig, amíg megfelelő éberségi szintet el nem éri. Ekkor az orvos kikíséri gyermeküket a kórterembe, átadja az osztályon a nővéreknek, akik a továbbiakban felügyelik a teljes ébredésig. A műtét utáni ébredési időszakra az orvos infúziót fog rendelni és meghatározza az ivás, evés idejét. Amennyiben gyermeke az osztályon további fájdalomcsillapítót igényel, azt az aneszteziológus orvos utasítása alapján, az osztályos nővér végzi.
Az egynapos sebészeti beavatkozásokat követően, mielőtt gyermeke elhagyja a kórházat, az aneszteziológus orvos és az operáló orvos tanácsokkal fogja Önöket ellátni. Amennyiben otthon mégis problémáik lennének, kérjük, haladéktalanul keressék telefonon a gyermeküket altató és érzéstelenítő orvost, az operáló orvost vagy a klinikán ügyeletet teljesítő orvost.
Ez a tájékoztató nem helyettesíti a személyes beszélgetést, csupán felvilágosítást próbál Önöknek nyújtani arról a folyamatról, ami az anesztézia során gyermekükkel történni fog.


VEP Vizsgálat




    A  Visual Evoked Potential a látóidegben haladó jelek sebességét teszteli. A vizsgálat során a beteget arra kérik, hogy egy sakktábla mintát nézzen a képernyőn. A fej hátsó részére ragasztott elektródákkal elég pontosan meg lehet mérni, milyen gyorsan vezeti a látópálya az információt.


EOS


EOS a klinikai gyakorlatban
(Ultra alacsony dózisú, teljes test digitális röntgenfelvétel technikája,
jelentôsége, klinikai indikációja, információ tartalma)
Dr. Lévai Andrea, Dr. Battyány István, Dr. Járay Ákos, Dr. Csete Mónika,
PTE OEKK Klinikai Központ Radiológiai Klinika
Dr. Somoskeöy Szabolcs, Dr. Illés Tamás, PTE OEKK Klinikai Központ Orthopaediai Klinika
IME VII.

Az EOS ultra alacsony dózisú teljes test röntgenszkenner
egy innovatív, jelenleg még kevéssé elterjedt
képalkotó berendezés, mely az orthopaediai szakterület
számára számos elônyös tulajdonsággal rendelkezik. A
csontvázrendszerrôl álló testhelyzetben készített szimultán
kétirányú 2D felvétel és a 3D rekonstrukció jelentôs
szerepet játszik a scoliosis vizsgálatában és a pontos
mûtéti tervezésben. A készülék felbontóképessége, valamint
kiemelten elônyös tulajdonságai lehetôvé teszi a
vizsgálatok egyéb klinikai téren történô alkalmazását is.
Az alacsony sugárdózis, a gyors leképezés és a felvételek
információtartalma számos szisztémás, a csontrendszert
érintô betegség diagnosztikájában és rendszeres
követésében nyújthat elônyt. A néhány másodperc alatt
elkészülô kétirányú mellkas- és natív has felvételek a
sürgôsségi radiológiában nyújtanak segítséget bizonyos
kóros állapotok kizárásában. Az EOS vizsgálatok egyre
bôvülô alkalmazási körét a készülék, és a kapcsolódó
szoftverek folyamatos fejlesztése is elôsegíti.

Link menü

Design: wpJunction.com   •   e107 Ported: veskoto  •   Modified by: Jónás Portál Stúdió